پنجشنبه 14 ارديبهشت 1391 - 11:03:15


حافظه ها سخت افزارهای پراهمیت در دنیای امروزی هستند. بسیاری از اطلاعات مهم و اساسی امروزه بصورت دیجیتالی و در حافظه های جانبی ذخیره میشوند و بسیاری از کاربران عادی کامپیوتر ها نیز اطلاعات خصوصی و دیگر فایل های ضروری خود را هر روزه بر روی رایانه خویش ذخیره میکنند.طبق تحقیقی در سال 2006 میلادی برآورد 161000000 ترابایتی از کل اطلاعات دیجیتالی در جهان منتشر شد اما این رقم در سال 2011 به بیش از 1800000000 ترابایت1 رسید یعنی بیش از 10 برابر طی 5 سال.این رشد نشان از اهمیت حافظه های جانبی دارد.در کنار حافظه های جانبی با توجه به گسترده شدن حجم عملیات پردازشی در کامپیوتر ها ، امروزه اهمیت حافظه های اصلی رایانه ها نیز بیش از پیش جلوه مینماید چرا که حافظه اصلی یکی از ارکان اصلی معماری کامپیوتر در کنار پردازنده است.
Main Memory یا حافظه اصلی: به حافظه ای گفته میشود که در ارتباط نزدیک با پردازنده است و در معماری CISK پردازنده مستقیما با آن در ارتباط است و چنانچه وجود نداشته باشد کامپیوتر کار نمیکند.حافظه های اصلی از لحاظ معماری کامپیوتر در ارتباط نزدیک با ریز پردازنده هستند بنابراین به طور مستقیم کارایی و قابلیت های یک رایانه را تحت تاثیر قرار میدهند.


نخستین سازندگان کامپیوتر معتقد بودند که حافظه های اصلی باید بسیار سریع باشند و در تلاش برای ساخت حافظه های سریع بودند.باور آنها این بود که یک حافظه اصلی باید امکان خواندن و نوشتن سریع اطلاعات را داشته باشد.این ماجرا تا اوایل سال 1970 ادامه پیدا کرد تا محققان موفق به استفاده از نیمه هادی ها برای ساخت حافظه های اصلی شدند.

تاریخچه حافظه های اصلی:

1. Mercury delay
Mercury delay یا تاخیر دهنده جیوه از نخستین نمونه های حافظه های اصلی است.در این نوع حافظه ها یک منبع جیوه وجود دارد که یک کریستال پالس های الکتریکی را به موج صوتی تبدیل میکند و به منبع جیوه میفرستد و اما در انتهای این منبع یک کریستال دیگر این امواج را به پالس تبدیل میکند.این حافظه ها بسیار کند هستند چرا که باید امواج از این محفظه جیوه عبور کنند و در این زمان رایانه باید منتظر داده ها بماند و ضمنا ساختار رایانه های مبتنی بر این روش به صورت ارسال داده های سریال است. (دسترسی تصادفی نیست)این نوع حافظه ها در  Cambridge University EDSAC در سال 1949 مورد استفاده قرار گرفتند که قابلیت ذخیره سازی 32 کلمه 17 بیتی را دارا بودند.

2. Williams Tube
تیوب ویلیامز در سال 1947 را میتوان اولین حافظه اصلی به شیوه دسترسی تصادفی (RAM) نامید.روش کار این حافظه ذخیره سازی اطلاعات بوسیله اشعه کاتودیک (CRT) است که این الکتریسیته در حدود یک پنجم ثانیه باقی میماند.تیوب ویلیامز کار میکرد اما یک مشکل اساسی داشت و آن هم عدم قابلیت اطمینان به داده ها بود.این حافظه ها در کامپیوترهای اولیه نظیر Neumann’s IAS machine و IBM 701 استفاده شد.

3. Core Memory
حافظه هسته محور یا core memory در سال 1953 اختراع شد. این حافظه ها دو مشکل اساسی سرعت کم و عدم اطمینان به داده ها را برطرف نمودند.این حافظه ها داده ها و برنامه ها را در یک آرایه سه بعدی از حلقه های کوچک ذخیره میکرند،هر حلقه یک بیت بود و به حالت ساعتگرد و یا پادساعتگرد مغناطیسی میشد و این مغناطیسی بودن صفر یا یک را مشخص مینمود.این حافظه ها 20 سال بعنوان حافظه اصلی کامپیوتر ها استفاده شدند. (1955 تا 1975)3. Semiconductor Random Access Memory
(حافظه های دسترسی تصادفی از نوع نیمه هادی)
در سال 1975 میلادی نیمه هادی ها توانستند سلطه بیست ساله حافظه های با هسته مغناطیسی را از بین ببرند چرا که این حافه ها کوچکتر،ارزان تر بودند و از همه مهتر قابلیت اطمینان به آنها بیشتر بود.
این حافظه ها دارای دو نوع بودند: 1. DRAM 2.SRAMDRAM(Dynamic RAM): که در این نوع حافظه ها داده ها باید مدام تجدید (Refresh) شوند.SRAM(Static RAM): که در این حافظه های نیاز به تجدید داده ها نیست،هزینه ساخت آنها بالاتر و حجم فیزیکی این حافظه ها کوچکتر است.


نویسنده و محقق: سید بهنود حسینی رضی
بخشی از مقاله انواع حافظه ها به سفارش : دکتر مهران


نظرات:1 |  نسخه مناسب برای چاپکرپی، گارانتی تخصصی تبلت در ایران

نام کاربری:             رمز عبور:

[ ]
[ ]
منوی اصلی


تیم والیبال بانوان کرپی
اطلاعات بیشتر >>
تمامی حقوق سایت متعلق به موسسه بان میباشد.